CCTV Sistemleri 2017-06-07T18:28:55+00:00

CCTV Sistemleri

Kameralı güvenlik sistemleri günümüzde işyeri ve ev güvenliği için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu sistemler bina ve personel güvenliğinin sağlanmasından personel takibi, proses kontrolü gibi birçok değişik amaçlarla kullanılmaktadır. Bu sistemler temel olarak iki ana kategoride toplanabilmektedir:

  • Analog Kamera Sistemleri
  • IP Kamera Sistemleri

 

Analog Kamera Sistemleri

Bu sistemler kamera, kayıt cihazı ve izleme monitöründen oluşur, görüntü sinyalleri kayıt cihazına analog olarak iletildikleri için analog sistemler olarak adlandırılırlar, kayıt cihazına gelen görüntü ve ses sinyalleri cihaz tarafından kayıt altına alınarak saklanır aynı zamanda internet üzerinden de yetkili kullanıcıya canlı ve kayıt yayınları iletilir.

IP Kamera Sistemleri

IP sistemlerde ana tüm cihazlar ip özellikte ve tüm sinyaller dijital tiptedir. Kameradan alınan sinyaller dijital olarak kamera üzerinde saklanabildiği gibi merkezi kayıt cihazına da iletilebilmektedir. Tüm bunlar olurken kameralar internet üzerinden yetkili erişimlere izin verir bu sayede canlı veya kayıt görüntüleri yetkili kişiler tarafından izlenebilir. IP Kamera Sistemleri dijital sinyaller üzerinden çalıştığı için bu sinyalleri işleme yeteneğine de sahiptir. Bu sayede insan saymadan, araç plakası okumaya kadar uzanan çeşitli video analiz işlemlerini başarıyla yerine getirir.