Yangın ve CO Algılama Sistemleri 2017-06-07T18:28:55+00:00

Yangın ve CO Algılama Sistemleri

Yangın İhbar Sistemleri: Her türlü bina, tesis ve işletmelerde oluşabilecek yangınları daha başlangıç aşamasında iken ihbar eden ve gerekli tüm tedbirlerin vakit kaybetmeksizin alınmasını olanaklı kılan sistemlerdir. Günümüzde en sık tercih edilen, yeni, yüksek performanslı İnteraktif  Yangın İhbar Sistemleri’nde; saha elemanları sadece algılama yapan basit bir sensörden ibaret değil, mikroişlemcilerine yüklenen bilgiler doğrultusunda değerlendirme ve karar verme yeteneğine de sahiptirler.

İnteraktif Adresli  Sistemler: Her bir dedektör, bulunduğu mahalin özelliğine göre, özel parametrelerle programlanır. Analog Adresli ve diğer Intelligent Adresli sistemlerden en önemli farkı, dedektörlere programlanan interaktif algoritmik tabanlı parametrelerdir. Sistem her yangın sensöründen gelen bilgiyi değerlendirir. Bu basit olarak, bir sensör kirlenmeye başladığında veya kirli bir ortamda bulunduğunda otomatik olarak alarm eşik seviyesini arka plandaki seviyesine göre kompanze etmektedir. Daha karmaşık İnteraktif sistem fonksiyonları, gerçek yangın hadisesi ve yangın olmayan durumları  birbirinden çok kolay ayırt edebilmekle birlikte, olası çevresel etkileri filtreler veya sıcaklıktan oluşabilecek değişim etkilerine göre hassasiyetini artırabilir. Sensörler ve İnteraktif karar verme mekanizması arasındaki kararlılığın net sonucu, yüksek performans, yanlış alarmlara bağışıklık ve daha hassas yangın algılama olarak karşımıza çıkar.

CO Algılama Sistemleri: Karbonmonoksit (CO) İhbar Sistemleri’nin temel işlevi, ortamdaki karbonmonoksit yoğunluğunun insan sağlığı için tehlikeli düzeye ulaşmadan uyarı vermektir. Karbonmonoksit,  yanma oluşumunun doğru gerçekleşmediği ortamlarda üretilir. Özellikle araçların egzozlarında yoğunca bulunmaktadır. Bu nedenle alışveriş merkezleri, hastaneler, kurumlar veya siteler gibi pek çok yaşam alanlarının otoparkları gibi egzoz gazına maruz kalan mekanların, sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu sebeple daha geniş algılama kapasitesine sahip CO algılama ve ihbar ve otomasyon sistemlerinin kurulması gerekmektedir. CO Algılama Sistemleri’nde, algılama kimyasal olarak yapılmaktadır. CO Algılama ve İhbar Sistemi bir otomasyon sistemine kolaylıkla entegre edilebilip,  adresli yangın ihbar sistemleri ile beraber veya bağımsız olarak kendi başına çalışabilmektedir.